Sapnų labirintuose
Ar kada pagalvojote, koks įdomus reiškinys yra sapnai. Sapnuodami mes išgyvename sapno realybę taip, lyg ji būtų tikrovė ir tik labai retais atvejais tuo metu suvokiame, kad sapnuojame. Kylančios mintys, jausmai ir vaizdiniai atrodo tokie pat realistiški, nepaisant kartais gana keistoko sapno turinio. Būna, jog kai kuriuos sapnus prisimename visą gyvenimą, o kai kurių kitų pėdsakus akimirksniu ištrina nauji dienos įspūdžiai. Pasitaiko, kad tam tikri sapnai kartojasi, kiti gi išgąsdina ir įsimena mums dėl savo košmariško siužeto.
Sapnai – universalus reiškinys, vargu ar atsirastų bent vienas sveikas žmogus, kuris niekada nesapnuoja. Tiesa, sapnams mes suteikiame nevienodą reikšmę – vieni į juos visai nekreipia dėmesio, greit užmiršta, kiti – užsirašinėja, analizuoja, bando suvokti sapno prasmę.
Reikšmingą pirmą mokslinį požiūrį į sapnus aprašė garsus austrų neuropatologas, psichiatras ir psichoanalizės pradininkas S.Freud. Jo nuomone, sapnai yra kelias į pasąmonę ir, analizuodami sapnus, turime galimybę pažinti tai, kas yra neįsisąmoninta - mus veikiančias jėgas, lemiančias mūsų reakcijas, jausmus, elgesį. Tuo tarpu egzistencinės terapijos atstovai dažniau kalba apie tai, kad sapnai yra viena iš žmogiškosios būties, egzistencijos formų ir yra ne ką mažiau reikšmingi nei būdravimo būsena. Analizuodami sapnus, galime įsisąmoninti ir suprasti tuos būties aspektus, kurie būdraujant lieka nepastebėti. Mano nuomone, sapnai iš tiesų yra prasmingas psichikos reiškinys ir dėmesys sapno žinutėms gali padėti geriau suprasti savo gyvenimišką situaciją, pamatyti savęs suvaržymus ir netgi rasti naujas galimybes kasdieniniuose sprendimuose. Sapnai gali tapti ir transformuojančiu patyrimu. Būtent dėl šios priežasties ir psichoterapijoje neretai sapnams teikiamas neantraeilis dėmesys.
Kita vertus, sapno analizė yra ne toks jau lengvas procesas. Kai besidomintys sapnais žmonės varto sapnininkus ir ieško sapne pasirodžiusių simbolių reikšmės, sapnas iš dalies nuasmeninamas. Psichoterapijoje gi siekiama analizuoti sapną, atsižvelgiant į konkretaus žmogaus (sapnuotojo) paskutinių dienų įspūdžius, gyvenimišką kontekstą, patirtis, kylančius sunkumus, asmenybę. Be to, manoma, jog sapno siužetą gali įtakoti ir miego metu vykstantys procesai (pvz.: garsai, kvapai, temperatūra, prisilietimai, vidaus organų veikla ir pan.). Neįtikėtina, kaip viena ir kita yra logiškai įpinama į sapno siužetą. Ir nors sapnas naudoja realybės elementus, visgi sukuria kažką savito. Kaip S.Freud rašė, sapnas tarsi kalba simbolių kalba, supindamas į visumą tiek reikšmingus, tiek atsitiktinius faktorius. Taip pat neaišku, ar tai, kaip mes prisimename sapną, tokį jį ir sapnavome, ar prisiminimą iškreipia žmogaus poreikis sisteminti, nuosekliai sudėlioti informaciją.
Analizuojant sapnus, atkreipiamas dėmesys į sapnuotojo poziciją – veiksmus, reakcijas, jausmus. Taip pat – kitus sapno personažus – kokie jie, ką veikia, koks jų santykis su sapnuojančiuoju. Svarbi ir sapno vieta, scenarijus, ir sapno baigtis.
Be to, kalbant apie sapnų analizę terapijoje, paminėtina, jog nėra vieno sapnų analizės būdo. Jis gali skirtis priklausomai nuo psichoterapeuto teorinės orientacijos, psichoterapinės krypties. Pavyzdžiui, S.Freud sapnų analizavimui siūlė laisvų asociacijų techniką. Tokiu atveju žmogaus prašoma išsakyti įvairias asociacijas, mintis, kurios kyla galvojant apie sapną ar atskiras jo dalis. Vėliau informacija papildoma ieškant sapno simbolių specialiuose žodynuose. Kitoks variantas – galite būti paprašytas papasakoti sapną esamuoju laiku, stabtelint ties kiekvienu sapno elementu ir įvardinant, kokius jausmus, asociacijas jis sukelia. Arba galite būti paprašytas susitapatinti su tam tikromis sapno figūromis, siūlant papasakoti sapną iš jų pozicijų. Arba užmegzti dialogą su tam tikromis sapno figūromis, sukurti sapno pratęsimą. Dar galite išgirsti prašymą rasti sapno įspūdžio atitikmenį realiame gyvenime, prisiminti patirtį, lydimą panašių išgyvenimų kaip ir sapne.
Su sapnais dirbama ir grupėje: išklausius sapną, grupės dalyviai skatinami išsakyti savo mintis, įspūdžius, asociacijas, pasidalinti jausmais lyg sapną būtų sapnavę jie patys. Tas pats sapnas gali turėti daugybę interpretacijų ir kiekviena jų gali būti naudinga. Visgi, manoma, jog būtent pats sapnuotojas gali tiksliausiai apibūdinti, ką jo sapnas reiškia. Todėl vėliau sapnuotojas atsirenka jam prasmingus komentarus, tęsiama diskusija, gilinamasi į tam tikras atsivėrusias temas. Šitaip analizuoti sapnus be galo įdomu, jau nekalbant apie iš to gaunamus lobius.
Tad smagaus sapnavimo visiems!
+37068486984
rasykpsichologui@gmail.com