Kaip padėti sau įveikti potraukį alkoholiui?
Klausimą pateikė Milda (vardas pakeistas).
Alkoholizmas yra lėtinė ir, kaip manoma, nepagydoma liga. Rizikingas alkoholio vartojimas po truputėlį daro žmogų vis labiau priklausomu. Sveikintina, kad išdrįsote pripažinti, jog turite bėdų ir ieškote būdų sau padėti.
Kad jau nusprendėte sveikti, pirmiausia įsivardinkite, ką savo alkoholio vartojimo įpročiuose norite pakeisti. Keliamus tikslus suformuluokite labai tiksliai ir tinkamus jums (pvz.: darbo dienomis alkoholio nevartosiu", "vakarėlių metu išgersiu tik dvi taures vyno"). Pabandykite pasidėlioti, kas jūsų gyvenime tuomet tiek teigiama, tiek neigiama kryptimi keistųsi (pvz.: pagerėtų savijauta, išvaizda, sveikata, keistųsi reputacija, padidėtų savigarba, tačiau kurį laiką šventiniuose renginiuose galimai jausčiausi nejaukiai, tektų keisti rutiną, kitus įpročius ir pan.). Net jei suvartojamo alkoholio kiekį sumažinsite bent iš dalies, tai jau bus gerai. Vis gi, labiau pasiteisina, kai žmogus nusprendžia visiškai alkoholio atsisakyti. Kaip praktika rodo, įsivaizdavimas, jog alkoholį pavyks vartoti saikingai, daugeliu atvejų tebūna saviapgaulė.
Antra, nuspręskite, ar apie savo sprendimą keisti alkoholio vartojimo įpročius, informuosite artimuosius, gimines, draugus, darbo kolegas. Iš anksto apgalvokite, kaip atsakysite, kai susitikimų metu jie jums siūlys alkoholio, ragins išgerti "bent taurę vyno" (pvz.: stengiuosi alkoholio vartoti mažiau, aš jau savo išgėriau ir pan.).
Paanalizuokite aplinkybes, kuriomis dažniausiai vartojate alkoholį. Tai gali vykti tiek kažkokiose situacijose, tiek apėmus tam tikrom emocijoms. Iš anksto apgalvokite, kaip tokiomis aplinkybėmis elgsitės, kad pavyktų atitraukti dėmesį nuo kilusio impulso išgerti (pvz.: pasijutusi vieniša, skambinsiu draugei; pajutusi, kad noriu išgerti, suvalgysiu ką nors saldaus; tris mėnesius nesilankysiu baruose).
Į vakarėlius eikite sočiai pavalgiusi, kad jei išgertumėte, į kraują alkoholio patektų mažiau. Vakarėliuose stenkitės būti tris - keturias valandas, po to važiuokite namo. Nelaikykite alkoholio namie. Nei alaus, nei vyno, nei stipresnių gėrimų. Alkoholio skyrių parduotuvėje stenkitės ignoruoti, apeiti. "Tik pažiūrėsiu, kokios akcijos" - gali būti spąstai. Nesusigundykite nealkoholiniu alumi, vynu ar kitu panašiu gėrimu - gurkšnodama juos, vis tiek palaikysite skonio receptorių prisiminimus.
Paanalizuokite, kodėl vartojate alkoholį: taip įpratote atsipalaiduoti, vargina slogi nuotaika, nerimas, miego sutrikimai, vienatvė, nepasitikite savimi, dėl kitų priežasčių? Jas irgi reikia spęsti! Atitinkamai gali tekti ieškoti naujų hobi, naujų pažinčių, gali tekti kreiptis medikamentinės pagalbos nuotaikos ar nerimo sutrikimų korekcijai.
Išmokite atpažinti gresiantį atkrytį, jį gali išduoti padidėjęs dirglumas, prastesnė nuotaika, miego sutrikimai, sapnai apie alkoholio vartojimą ar kiti specifiniai ženklai. Tuo metu būkite itin budri, jog galite paslysti, ieškokite, kas jus galėtų palaikyti, išbūnant jautresnius periodus.
Nusiteikite, kad sveikimo procesas reikalaus daug jūsų pastangų, o sėkmė lydės ne visuomet, netgi gali būti, kad patirsite ir daug nusivylimų. Todėl geriau, kad šiame kelyje turėtumėte palaikymą - galite kreiptis į Priklausomybių ligų centrą, AA grupes, lankyti individualias psichologo konsultacijas.